خانه / بخش اخبار / اخبار آکادمی / تحصیل در ترکیه | نمایشگاه بین المللی آموزش در ترکیه

تحصیل در ترکیه | نمایشگاه بین المللی آموزش در ترکیه

تحصیل در ترکیه | متقاضیان تحصیل در کشور ترکیه پنج برابر شد

مدیر کل نمایشگاه های آموزشی خارج از کشور ترکیه ( دنیز آکار ) اعلام کرد:

 

درحالی که در سال 100 هزار دانشجو برای تحصیل از ترکیه مهاجرت می کنند و در حال حاضر 125 هزار دانشجوی بین المللی در دانشگاه های ترکیه در حال تحصیل هستند.

این عدد در حدود 7 سال گذشته نزدیک به 25 هزار نفر بوده است.

دنیز همچنان افزود :

درحالی که در تمام دنیا آموزش بین المللی دانشجویان در سال های اخیر افزایش چشم گیری پیدا کرده در این راستا خانواده ها و دانشجویان ترک نیز تحصیل در سطوح و مقاطع مختلف را در خارج از کشور ترجیح می دهند.

 

وی خاطرنشان کرد کشورهای مقصد دانشجویان کشور ترکیه را در 3 نقطه کلی میتوان ارزیابی کرد . در ابتدا کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا، انگلیس و کانادا و در مرحله دوم کشورهای اروپایی و اروپای شرقی و در مرحله سوم که در 10 سال اخیر افزایش درخواست داشته اند کشورهایی مثل مالزی ، چین و روسیه هستند .

 

در بحث هزینه ی آموزشی کشورهای آمریکا و انگلیس و کانادا گرانترین کشورها هستند ( سالانه حدود 50 هزار تا 200 هزار لیر )

 

همچنین در گروه کشورهای دوم یعنی کشور آلان ، فرانسه و مجارستان هزینه تحصیل سالانه بین 15 الی 50 هزار لیر متغیر است.

 

در کشور های گروه سوم ( چین و روسیه ) در حدود سالانه شهریه 5 الی 15 هزار لیر است.

 

دنیز آکار همچنان ادامه داد که در این اواخر در انتخاب دانشجویان ترکیه تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های کانادا بیشتر بوده اما در دانشگاه های انگلستان نیز در بین دانشجویان و خانواده های محصلین دانشگاه های ترکیه همیشه محبوبیت خاصی داشته اند

و در خصوص دانشگاه های چین و روسیه اینچنین ادامه داد که بدلیل رشد اقتصادی ، تدافعی و تکنولوژی این کشورها نیز در میان ترجیح ها دیده می شوند.

 

دانشجویان ترک با نیت مهاجرت برای تحصیل به خارج از کشور نمی روند

درحالی که منابع موثقی برای اثبات این موضوع وجود ندارد آمار سرکنسواگری های کشور ترکیه حاکی از آن است که سالانه 100 هزار دانشجو از ترکیه درحال اعزام هستند.

آکار با اشاره به انتقاد فرار مغز ها از کشور ترکیه اینچنین پاسخ داد:

با توجه به نظرسنجی و تحقیقات از اولیاء دانشجویان در نمایشگاه های آموزش درحال ارزیابی تخصصی این مسئله توسط کارشناسان هستیم ، در آخرین تحقیقات بعمل آمده خلاف این ادعاها اثبات گردید ، خانواده ها برای تجربه تحصیلی متفاوت تر و کسب مهارت های بین المللی و خدمت به کشور ، فرزندانشان را برای ادامه تحصیل به خارج از کشور می فرستند.

وی اضافه کرد بعضی از خانواده های محصلین که درصد آن ها حدودا 18 درصد است ترجیح میدهند فرزندانشان برای مدت مشخصی بعد از تحصیل در آن کشور بمانند، و 65 الی 70 درصد خانواده ها و محصلین قصد برگشت به کشور را دارند.

و این آمار نشان میدهد دانشجویان برای ترک کشور اقدام به تحصیل خارج از کشور نمی کنند و برعکس آن برای کسب تجارت بیشتر و خدمت بهتر به کشور ترکیه اقدام به ادامه تحصیل در خارج از کشور می نمایندو این نشاندهنده درصد بالای امید در جوانان محصل در ترکیه می باشد.

 

ترامپ درصد جذب دانشجویان خارجی به آمریکا را کاهش داد

وی گفت از زمان به قدرت رسیدن ترامپ جذب دانشجو از کشورهای مسلمان به آمریکا کاهش چشمگیری پیدا کرده و در تقابل دانشجویان کشور ترکیه نیز برای ادامه تحصیل در آمریکا بسیار بی رغبتی نشان می دهند.

با توجه به اینکه تعداد دانشجویان ترکیه در آمریکا حدود 10 الی 11 هزار نفر بودند در یکی دوسال اخیر تعداد آنها به 8 الی 9 هزار نفر تقلیل پیدا کرده است.

اما نظر بر اینکه کشور آمریکا اولین کشور جذب کننده دانشجوی خارجی دنیا است در 2 سال اخیر این آمار تغییر نکردهو هیچ رشدی نداشتند که به احتمال زیاد مسبب اصلی ترامپ است که این عدم تمایل ادامه تحصیل در آمریکا مختص به ترکیه نبوده بلکه در اکثر کشورهای دنیا نمایان است.

 

نیمی از دانشجویان خارجی کشور ترکیه در حال تحصیل در دانشگاه های خصوصی پرهزینه در کشور ترکیه هستند

وی با اشاره به اینکه میزان اعزام دانشجو از ترکیه معادل جذب دانشجوی خارجی به ترکیه می باشد و اینطور ادامه داد :

درحالی که در سال در حدود 10 هزار دانشجو به خارج از کشور اعزام میشوند در حال حاضر 125 هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های ترکیه در حال تحصیل هستند و این یک پیشرفت خوب است و کشور ترکیه در این خصوص کشوری است که در بالاترین سطوح قرار دارد.

افزایش تعداد دانشگاه های خصوصی در ترکیه و حضور دانشجویان خارجی در این دانشگاه های پرهزینه تاثیر بسزایی داشتند.

و در حال حاضر حدود 50 درصد از دانشجویان خارجی در حال تحصیل در این دانشگاه ها هستند.

در سال های اخیر که سیستم آموزشی دانشگاه های ترکیه در آفریقا جذابیت ویژه ای بدست آورده و با توجه به اینکه در گذشته درکشور آفریقا جذابیت تحصیل در اروپا و آمریکا بسیار بوده ، درحال حاضر این جذابیت به کشور ترکیه منعکس شده  کشور ترکیه درحال رقابت با کشور چین در این خصوص است که خود این مسئله نمایانگر پیشرفت جدی آموزش عالی کشور ترکیه میباشد.

آکار با اشاره به اینکه اکثر دانشجویان خارجی ترکیه که با هدف شروع تحصیل به ترکیه می آیند تمایل به تحصیل در رشته های مهندسی و علوم اجتماعی را داشته و دارند ، اما این نکته نیز لازم بذکر است که در سال های اخیر توجه بسیار زیادی برای تحصیل در رشته های پزشکی ، دندان پزشکی و داروسازی توسط دانشجویان خارجی نشان داده شده است.

وی در پایان گفت در نمایشگاه هایی که در شهر های مختلف استانبول ، آنکارا ، ازمیر برگذار شده و خواهد شد با در نظر گرفتن سوالات متقاضیان برای تحصیل در خارج از کشور کارشناسان پاسخگوی تمامی این سوالات خواهند بود. ( تاریخ نمایشگاه استانبول 24 و 25 مارچ و درحال برگزاری میباشد )

منبع روزنامه SABAH ترکیه

تیم ترجمه استاد حسین فراهانی

همچنین ببینید

burs 310x165 - بررسی درخواست های بورسیه تحصیلی ترکیه

بررسی درخواست های بورسیه تحصیلی ترکیه

ارزیابی درخواست های بورسیه تحصیلی ترکیه فرایند ارزیابی درخواست های بورسیه تحصیلی ترکیه می تواند …

۲ نظر

  1. با سلام
    زمان برگذاری نمایشگاه آموزش در شهر های ازمیر و آنکارا کی میباشد؟
    با تشکر از زحمات و تلاش شما مسئولین محترم.