رشته پزشکی در ترکیه

رشته پزشکی

رشته پزشکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در دنبا است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به سوی خود جذب می کند. کشور ترکیه دارای دانشگاه‌های معتبر و بزرگ در سطح بین المللی است و در زمینه پزشکی نیز از اعتبار جهانی برخوردار است. سیستم آموزشی ترکیه از سال ۲۰۰۱ به سیستم آموزشی اتحادیه اروپا پیوسته است از این رو تمام مدارک آموزشی صادره از کشور ترکیه مورد تایید اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی می باشد. از طرفی دانشگاه‌های ترکیه همکاری نزدیک علمی با دانشگاه‌های معتبر جهانی داشته و اساتید بین المللی کشورهای آمریکایی و اروپایی در آن تدریس می‌کنند. از اینرو دانشجویان این فرصت را دارند که ضمن برخورداری از سطح کیفی بالای آموزشی در اجرای پروژه های مشترک با دانشگاه‌های تراز اول بین المللی شرکت نمایند.

همین امر باعث شده تا دانشجویان زیادی از سراسر دنیا بخصوص دانشجویان ایرانی به منظور تحصیل در ترکیه به این کشور مهاجرت کنند.

MG 7235 1024x683 - رشته پزشکی در ترکیه
دانشگاه پزشکی ترکیه

تحصیل در ترکیه

ترکیه در سالهای اخیر تبدیل به یکی از بزرگترین مقاصد مهاجرتی برای تحصیل  در رشته های مختلف و خصوصا رشته های پزشکی و دندانپزشکی تبدیل شده است، دلایل متعددی از جمله نزدیکی مسافت  امکان سفر به ترکیه بدون ویزا ، نزدیک بودن فرهنگ  دو کشور ، پایین بودن هزینه های زندگی و همچنین سطح علمی دانشگاه ها که به آن اشاره کردیم می تواند از مهمترین مزیت های تحصیل در ترکیه باشد.

در این مطلب فصد داریم تا شما را با نحوه ادامه تحصیل در ترکیه در رشته های پزشکی و دندانپزشکی آشنا کنیم

طول دوره پزشکی ترکیه 6 سال، طول دوره دندانپزشکی ترکیه 5 سال و رشته داروسازی در این کشور 5 ساله می باشد. هر سال تحصیلی در این کشور از دو ترم تشکیل شده است. ترم اول از مهر ماه آغاز می شود و تا اواخر دی ماه ادامه می یابد و ترم دوم از اواخر بهمن ماه شروع می شود و در تیر ماه سال آینده به اتمام می رسد.

برای تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه متقاضی باید دارای مدرک دیپلم باشد یا در سال آخر دبیرستان مشغول به تحصیل باشد.

پذیرش دانشگاه پزشکی در ترکیه

در دانشگاه های دولتی ترکیه به دو شکل پذیرش دانشجو انجام میشود یکی از طریق آزمون ورودی YÖS  و دیگری از طریق آزمون ورودی  SAT میباشد.

آزمون YÖS  از سه درس ریاضی ، هوش و هندسه تشکیل شده است و بازه ی زمانی یرگزاری آن معمولا از اواخر فروردین تا اواخر خرداد ماه می باشد، هر دانشگاه آزمون مربوط به خودش را دارد ، این آزمون یک آزمون سراسری و جامع نیست، برای شرکت در رشته های پزشکی و داندانپزشکی متقاضی می بایست از این آزمون نمره کامل را دریافت کند که موسسه رواک هر ساله در این خصوص با تیم آموزش حرفه ای خود نتایج مطلوبی رو بدست بیاورد.

آرمون SAT   در واقع کنکور آمریکاست ، در واقع آزمونی است که متفاضیان آمریکایی بعد از 12 سال تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی در آمریکا جهت کسب مجوز ورود از دانشگاه های معتبر و طراز اول دنیا را دریافت کنند.

این آزمون نیز متشکل از دروس ادبیات انگلیسی و ریاضیات آمریکایی است، که از آن به عنوان ریاضیات format SAT  نام برده میشود

.این آزمون سالانه در کشور آمریکا 6 مرتبه و در کشور ترکیه 4 مرتبه برگزار میشود ، برای ورود به رشته های پزشکی متقاضی میبایست از نمره کل این آزمون که 1600 میباشد حداقل 1500 نمره دریافت کند

دانشگاه های خصوصی آزمون ورودی ندارند و فقط آزمون زبان برای ورود به دانشکاه معیار عمل می باشد، اگر زبان دانشگاه مورد نظر ترکی باشد دیپلم TÖMER و اگر زبان آموزش دانشگاه انگلیسی باشد نیاز به مدرک ILETS  یا TOFEL  است.

لازم به ذکر است که دانشگاه های دولتی هم علاوه بر قبولی در آزمون ورودی داشتن مدارک مربوط به زبان آموزشی دانشگاه الزامی است.

کارشناسان و تیم حرفه ای آموزشی موسسه رواک با سالها تجربه در امر آموزش زبان ترکی ، آمادگی در آزمون YÖS و SAT و کارنامه ای درخشان در این زمیه در سالهای اخیر موفق به کسب موفقیت های متعددی شده است ، اکنون با اتکا به این پشتوانه با افتخار قصد داریم تا تمام تجربیات خود را در اختیار متقاضیان محترم و هموطنان عزیز قرار بدهیم برای برقراری ارتباط با مشاورین ما تماس یگیرید تا بصورت رایگان از این امکان بهره مند شوید

همچنین ببینید

03 edit 310x165 - ورکشاپ هنر درمانی

ورکشاپ هنر درمانی

مژده به هموطنان ساکن استانبول? ?آیا از خلاقیت های هنری نهفته خود آگاهی دارید؟⁉️ ?شروع …