رشته ی پزشکی در ترکیه | تحصیل در ترکیه

هر هدفی که در زندگی انتخاب می کنیم مسئولیت و وظیفه جدیدی به ما محول می کند . با توجه به تفاوت اهداف و انجام کار های ضروری در ارتباط با آنها خواسته های ما جایگزین اهدافمان می شود که به طور پیوسته در حال تغییرند .

به طور مثال میتوان به تحصیل در رشته پزشکی اشاره کرد که با توجه به شرایط کنونی ترکیه تا ۵ سال آینده به علت کمبود پزشک در جامعه فارغ التحصیلان این رشته هیچ گونه مشکلی برای پیدا کردن شغل نخواهند داشت .

تحصیل در این رشته ۶ سال به طول می انجامد که دروس ارائه شده در سال اول : بیوشیمی ، زیست شناسی پزشکی ، اخلاق ، روانپزشکی ، آناتومی و …

در سال دوم : جنین شناسی ، که مراحل رشد جنین ، بافت ها ، آناتومی ، عملکرد و اندازه مولکولی آنها بررسی می شود .

در سال سوم که دوره ی انتقال از مقدماتی به بالینی است ، آسیب شناسی ارائه می شود ، از دیگر دروس ارائه شده فارماکولوژی ( علم دارو ها ) می باشد که یکی از مهم ترین دروس رشته پزشکی است .

از سال ۴ تا ۶ مربوط به بخش بالینی است که همزمان با ورود به بخش انترنی و آغاز کارآموزی می باشد .

به طور مثال نحوه برگزاری امتحانات در دانشگاه جمهوریت ( cumhuriyet üniversitesi ) بدین صورت است : در سه سال اول تعداد سوالات مرتبط با هر بخش متغیر و حدود ۱۰۰ سوال است ، و در پایان سال یک آزمون جامع ۲۰۰ سوالی از تمام مطالب ارائه شده برگزار می شود و سوالات مربوط به بخش کارآموزی نیز به دو صورت شفاهی و کتبی ارائه می شود .

بهترین دانشکده ها برای تحصیل در رشته ی پزشکی کدام هستند ؟

دانشکده های پزشکی دولتی واقع در سه شهر بزرگ و همچنین در شهر های دیگر دانشکده هایی با قدمت بیش از ۴۰ سال مانند Erciyes در شهر Kayseri یا Atatürk در شهر Erzurum میاشند که از سطح آموزشی خوبی برخوردارند . حدود ۱۰ دانشکده در حال آموزش پزشکی به زبان انگلیسی هستند مانند hacettepe , cerrahpaşa و marmara و زبان بقیه مراکز‌ آموزشی ترکی است .

فارغ التحصلان رشته پزشکی می توانند در مراکز دیالیز ، اورژانس ، مراکز بهداشتی خانواده و جامعه ، بیمارستان های دولتی ، خصوصی ، درمانگاه ها یا در سازمان ها به عنوان پزشک مشغول به فعالیت شوند . فارغ التحصیلان این رشته سریعتر و با بالاترین دستمزد ها نسبت به بقیه رشته ها شروع به کار میکنند ، دانشجویان دندان پزشکی ، فیزیوتراپی و توانبخشی نیز در مراتب بعدی قرار می گیرند .

به طور مثال :
49 % دانشجویان Özyeğin
, 46 % دانشجویان Sabancı
, 54 % دانشجویان Boğaziçi در کمتر از ۶ ماه بعد از فارغ التحصیلی و 30 % دانشجویان Özyeğin
26 % دانشجویان Sabancı
25 % دانشجویان Boğaziçi قبل از فارغ التحصیلی با حقوقی در حدود ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ لیر مشغول به کار شده اند .

 

تمامی دانشجویان رشته پزشکی پس از اتمام دوره تحصیلی به عنوان پزشک عمومی فارغ التحصیل شده و پس از شرکت در آزمون TUS ( آزمون تخصص پزشکی ) با توجه به نمره ای که کسب کرده اند می توانند رشته مورد نظر خود را انتخاب کنند و زمان تحصیل آنان بین ۴ تا ۶ سال است

همچنین ببینید

istiniye daneshgah 310x165 - دانشگاه ایستینیه (ISTINIYE UNIVERSITY)

دانشگاه ایستینیه (ISTINIYE UNIVERSITY)

دانشگاه ایستینیه (ISTINIYE UNIVERSITY) دانشگاه ایستینیه یکی از دانشگاه های خصوصی ترکیه است و دارای …