خانه / بخش اخبار / اخبار اجتماعی / افزایش چشمگیر علاقه دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه

افزایش چشمگیر علاقه دانشجویان خارجی برای تحصیل در ترکیه

ترکیه در سال‌های اخیر به یک مرکز مورد علاقه دانشجویان و دانش آموزان خارجی تبدیل شده است و اکنون حدود ۱۱۰ هزار دانشجو و دانش آموز در مدارس و دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل هستند.

در پنج سال گذشته تعداد دانشجویان در حال تحصیل در ترکیه افزایش یافته است. بنا به اطلاعات سازمان سنجش ترکیه درسال ۲۰۰۵-۲۰۰۶ تعداد ۱۵،۴۸۱ دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در ترکیه  بوده که‌ در سال ۲۰۰۸-۲۰۰۹ این تعداد به ۱۸،۱۵۸،  در سال ۲۰۰۹-۲۰۱۰ این تعداد به ۲۱،۳۶۱ و در سال ۲۰۱۰-۲۰۱۱ این تعداد به ۲۶،۲۸۸ نفر رسیده است.

به گفته پروفسور ساواش گنچ (Savaş Genç) عضو دپارتمان روابط بین الملل دانشگاه Fatihاستانبول دلیل این افزایش اطلاعاتی است که دانشجویان بین المللی که در ترکیه تحصیل می کنند به دوستان خود انتقال داده اند. کسانی که درباره کیفیت آموزش تحصیلی از دوستان خود در ترکیه را شنیده اند رغبت زیادی برای تحصیل در ترکیه پیدا کرده اند.

او افزود: یک دلیل اصلی دیگر افزایش دانشجویان بین المللی،‌ بازتر شدن درهای دانشگاه های ترکیه به روی دانشجویان سایر کشورهاست. افزایش سهمیه دانشگاه های دولتی ترکیه  تأثیر به سزایی در افزایش دانشجویان بین المللی داشته است و باعث رقابت دانشگاه های خصوصی برای جذب دانشجویان بین المللی شده است. بیشتر دانشجویان بین المللی ترکیه از ناحیه بالکان،‌ خاورمیانه و آفریقا هستند.

اوزدمیر ایچین (Özdemir İçin)‌ رئیس مؤسسه اشتغال ادوفیر و رئیس گروه آژانس های آموزشی ترکیه اظهار می دارد این افزایش علاقه مندی به دلیل شاخص رشد اقتصادی بالای ترکیه در سالهای اخیر، افزایش استانداردهای زندگی در ترکیه و سیاست های خارجی ترکیه است. وی همچنین انساندوستی و مهمان نوازی مردم ترکیه را یکی از دلایل این افزایش علاقه مندی برای تحصیل و زندگی در ترکیه دانست. وی همچنین اعلام داشت که پس از حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا، دانشجویان مسلمان رو به ترکیه آورده اند و شمار دانشجویان مسلمان دانشگاه های ترکیه رو به افزایش است.

Elaicha Grace Ayikaیکی از دانشجویان بین المللی در دانشگاه Fatih  استانبول اظهار می دارد:‌ به این خاطر ترکیه را انتخاب کردم که میراث تاریخی و  فرهنگی بسیار بزرگی دارد و همچنین زندگی در ترکیه و تحصیل در ترکیه مانند بودن در وطن خود است. او می گوید: مردم ترکیه مردم بسیار گرمی هستند و این تأثیر خیلی زیادی در انتخابترکیه به عنوان کشور محل تحصیل او داشته است.

Sajid T. Musaیکی دیگر از دانشجویان بین المللی می گوید که در ابتدا خیلی علاقه داشتم که در کشور خود تحصیل کنم اما زمانی که فرصت بازدید از ترکیه را پیدا کردم نظرم عوض شد. او می افزاید:‌ دوستان من که در ترکیهتحصیل کرده بودند از زندگی و تحصیل در این کشور بسیار راضی بودند و مرا تشویق کردند که تحصیلات دانشگاهی را در ترکیه ادامه دهم.

همچنین محمد علی بولات،‌ رئیس فدراسیون انجمن‌های دانشجویان خارجی در ترکیه در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، درباره افزایش چشمگیر شمار دانشجویان بین المللی در دانشگاه‌های کشور، گفت: “در پنج سال اخیر شمار تقاضای ادامه تحصیل دانشجویان و دانش آموزان خارجی در کشور افزایش چشمگیری یافته است. تعداد این دانشجویان در سال ۲۰۱۰ تقریبا ۳۰ هزار نفر بود، اما اکنون این تعداد به ۱۱۰ هزار نفر رسیده است و انتظار می رود تا پنج سال آینده به ۲۵۰ هزار نفر برسد”.

وی افزود: “اکنون در ترکیه حدود ۱۱۰ هزار دانشجو و دانش آموز از ۱۹۱ کشور مشغول به تحصیل هستند که تقریبا ۹۰ هزارنفر از آنها در دانشگاه‌ها و نزدیک به ۲۰ هزار نفر در دبیرستان‌ها، مراکز آموزش زبان ترکی، آکادمی‌های نظامی و پلیس تحصیل و تقریبا ۲۰ هزار نفر از این تعداد از بورس‌های تحصیلی ترکیه استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بنیاد دیانت ترکیه به ۳۰۰۰ دانشجو و دانش آموز بورس تحصیلی می‌دهد. بقیه ۸۷ هزار دانشجوی خارجی هم با هزینه خود آموزش می‌بینند”.

بولات با اشاره به علل افزایش پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های ترکیه، تصریح کرد: “جهش آمار متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه با تاسیس ریاست امور ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند (YTB) در سال ۲۰۱۰ صورت گرفت. این نهاد سالانه به ۵۰۰۰ دانشجوی خارجی بورس می‌دهد. دانشجویانی که بورس می‌گیرند از کمک هزینه تحصیلی ماهانه، خوابگاه رایگان،‌ شهریه دانشگاه،‌ بیمه درمانی و دوره یک ساله آموزش زبان ترکی بهره مند می‌شوند. از سوی دیگر، ترکیه با تاسیس دانشگاه‌های جدید در سال‌های اخیر، گزینه مناسبی برای دانشجویان خارجی شده است. اکنون در ترکیه تقریبا ۲۰۰ دانشگاه وجود دارد”.

رئیس فدراسیون انجمن‌های دانشجویان خارجی ترکیه ادامه داد: “بیشتر دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه از کشورهای ترک زبان،‌ بالکان، قفقاز، خاورمیانه و کشورهای مسلمان هستند. دانشجویان ایرانی و افغانستانی هم زیاد هستند. همچنین از اندونزی، سومالی، جیبوتی و دیگر کشورهای آفریقایی دانشجو داریم. در سال‌های اخیر دانشجویانی از آمریکای جنوبی و اروپا هم ترکیه را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند یعنی ترکیه اکنون تقریبا از تمامی کشورهای جهان دانشجو می‌پذیرد. گفتنی است که دولت ترکیه در روند دریافت ویزای تحصیلی هم سهولت‌هایی ایجاد کرده است. دانشجویان می‌توانند از سراسر جهان با آپلود اسناد و مدارک از طریق اینترنت، در دانشگاه‌های ترکیه ثبت نام کنند و در صورت پذیرفته شدن می‌توانند از سفارتخانه‌ها یا کنسولگری‌های ترکیه ویزای تحصیلی بگیرند”.

وی در ادامه، به روابطشان با فارغ التحصیلان خارجی دانشگاه های ترکیه اشاره کرد و گفت:

“با دانشجویانی که از دانشگاه‌های کشور فارغ التحصیل شده و به کشورهای خود بازگشته اند، ارتباط داریم. بر اساس گزارش اخیر ریاست امور ترک‌های خارج از کشور و جوامع خویشاوند، تاکنون ۶۰ هزار دانشجو از ۱۶۰ کشور جهان از دانشگاه‌های ترکیه فارغ التحصیل شده اند”.

بولات درباره فعالیت‌های انجمن‌های دانشجویان خارجی، گفت: “ما در انطباق پذیری و هماهنگی دانشجویان با جامعه ترک تلاش می‌کنیم، فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی انجام می‌دهیم، با دانشجویان جشن می‌گیریم و ورزش می‌کنیم، سفرهای علمی ترتیب می دهیم و با آن‌ها در هر زمینه همکاری می‌کنیم. سعی داریم تا هرگونه مشکل آن‌ها را رسیدگی کنیم. درزمینه انتخاب دانشگاه، خوابگاه و حتی اشتغال یابی به آن‌ها مشاوره می‌دهیم چرا که دانشجویان خارجی در ترکیه بیگانه نیستند و ما آن‌ها را دانشجوی میهمان خطاب می‌کنیم”.

همچنین ببینید

سفر به ترکیه 310x165 - شهروندان ایرانی بالاترین تعداد گردشگران خارجی در ترکیه

شهروندان ایرانی بالاترین تعداد گردشگران خارجی در ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی در ترکیه، بیشترین تعداد گردشگران خارجی که طی ماه‌های ژانویه و …