خانه / بخش اخبار / اخبار اجتماعی / قوانین جدید تئوگ TEOG اعلام شد

قوانین جدید تئوگ TEOG اعلام شد

وزیر آموزش ” ایسمِت ییلماز ” امروز سیستم جدید ورود دبیرستانی ها را که جایگزین ” TEOG ” خواهد بود را معرفی کرد.

در سیستم جدید که “جایگیری بدون آزمون محلی” نام گرفته ، اجبار ورود به آزمون دانش آموزان برداشته شده است. دانش آموزان با استفاده از ۵ حق انتخاب وارد نزدیک ترین مدرسه به آدرس خود خواهند شد

دستیار ریاست دانشگاه “MEF” پروفسور دکتر “اِرهان ارکوت” که ارزیاب سیستم جدید ورود دبیرستانی ها میباشد عنوان کرد :
” سیستمی است که من پیشنهاد کردم. برای عقل راه یکی است. در اصل در سیستم موجود ( ثابق) نود در صد دانش آموزان به نزدیک ترین مدرسه میرفتند . با سیستم جدید، ورود به آزمون لازم نخواهد بود. ”

“اِرکوت” پس از توضیح اینکه؛ با دادن ۵ حق انتخاب برای جای گیری دانش آموزان در دبیرستان ها ، وضعیت اجبار ( مدارس) ” امام هاتب” برداشته شده به نظر میرسد؛ افزود :
” سیستمی نیست که خیلی مورد انتقاد قرار بگیرد . فکر میکنم این سیستم بهتر از TEOG باشد. سیستمی که بچه ها را مضطرب نخواهد کرد. در ضمن برای اینکه مدارس ELİT را زیر سوال نمیبرد هم سیستم بهتری است. البته نمیشود گفت سیستم آموزشی رو ارتقأ خواهد داد، کیفیت سیستم آموزش همان است.”

در مدارس تفاوت کیفیت وجود دارد

مدیریت آموزش موسسات راهنمای علوم آموزش فنی ” جیهان یِشیلیورت” ؛ ضمن عنوان جای گیری یک میلیون و دویست هزار دانش آموز بر مبنای آدرس و دشوار بودن آن افزود :
“در بین مدارس تفاوت کیفیت وجود دارد. والدین راضی نخواهند شد. به گمانم بحث و جدل خواهند کرد. در ضمن از برنامه درسی ٣ کلاس ۶۰ سوال خیلی کم است. توضیحات قانع کننده نیست. اینکه نمونه سوالات منتشر خواهند شد یا خیر مطلع نیستیم هنوز. ”

“یِشیلیورت” ضمن عنوان این مساله که در بعضی مناطق دبیرستان های “امام هاتب” خیلی لوکس وجود دارد اضافه کرد :
“متوجه هستیم که سهمیه ی اینچنین دبیرستان هایی بسیار کم است. هدف این سیستم ، پر کردن(مدارس) “امام هاتب” است. سیستمی که برای پر کردن (مدارس) “امام هاتب” به وجود آمده است.”

 

برای ۶۰۰ مدرسه با آزمون دانش آموز پذیرفته خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس ترکیه ، نماینده مجلس بورسا دکتر ” جِیهون ایرگیل” نیز با یادآوری اینکه سیستم جدید موجب بازگشت به قبل از سال۱٩٩٩ خواهد شد گفت : باعث مهاجرت آموزشی میشود.

“ایرگیل” اینگونه ادامه داد:

” در نتیجه فقط ۱۰% دانش آموزان وارد مدارس صاحب عنوان با کیفیت خواهند شد. باقی ٩۰% هم با سیستم منطبق بر آدرس؛ جای گذاری خواهند شد. بدین سبب دانش آموزانی که در اطرافشان به تعداد کافی دبیرستان های آنادُلو نباشد ، مجبور به (رفتن) به (مدارس) “امام هاتب” خواهند شد. کسانی که نخواهند به (مدارس) “امام هاتب” بروند ، به مناطقی که نزدیک به مدارسی که دارای سطح اجتماعی و فرهنگی بالایی هستند، نقل مکان خواهند کرد

اگر کمی دو دوتا چهار تا کنیم ؛ تعداد دانش آموزان سطح کلاس ٨ام که در آزمون شرکت خواهند کرد ۱میلیون و ٢۰۰ هزار نفر است. تعداد دبیرستان های فنی ٣۰٢، دبیرستان های علوم اجتماعی ٩٣، مدارس پروژه ایی نیز در حدود ٣۵۰ و در بین اینها ۱۵۰تایشان مدارس “امام هاتب” آنادُلو میباشد .وزیر میگوید ؛ در کل در ۶۰۰ مدرسه پذیرش دانش آموز رخ خواهد داد. یا بعضی از مدارس در پوشش مدارس پروژه ایی خواهند بود یا مجبور به افزایش تعداد خواهند شد. حتی اگر آنطور شود ، در کل ۱۰۰ هزار دانش آموز با آزمون موفق به جای گیری در مدارس خواهند شد. به طور خلاصه این آزمون برای دانش آموزان، آزمونی بسیار دشوار و سخت تر خواهد شد. ۱میلیون و ۱۰۰ هزار دانش آموزی که وارد آزمون نشده یا در آزمون موفق نشوند نیز تابع ثبت نام طبق آدرس خواهند شد.

ظرفیت (مدارس) “امام هاتب” خالی پر خواهد شد.

“ایرگیل” با بیان اینکه دانش آموزانی که در آزمون موفق باشند ۵ حق انتخاب و دانش آموزانی که در آزمون موفق نباشند ٣ گزینه خواهند داشت افزود:

“برای دانش آموزانی که در آزمون موفق نباشند اجبار (مدارس) “امام هاتب” رایگان یا مدارس شبانه یا مدارس خصوصی (غیر انتفاعی) را به همراه خواهد داشت. در نتیجه بچه های خانواده هایی که پول ندارند یا با درآمد اندک نمیتوانند نقل مکان کنند به (انتخاب) یک مدرسه نا گریز خواهند شد. با این امتحان میتوانیم تلاش پر کردن ظرفیت دبیرستان های “امام هاتب” که در سال های اخیر خالی مانده است را پیش بینی کنیم. در ضمن لازم به گوشزد است ؛ “MEB” وقتی میگوید مدارسی که از طریق این سیستم میشود وارد شد با کیفیت است ، با زبان خودش اعتراف میکند که باقی (مدارس) بی کیفیت است

 

همچنین ببینید

به ترکیه 310x165 - شهروندان ایرانی بالاترین تعداد گردشگران خارجی در ترکیه

شهروندان ایرانی بالاترین تعداد گردشگران خارجی در ترکیه

بر اساس آمارهای رسمی در ترکیه، بیشترین تعداد گردشگران خارجی که طی ماه‌های ژانویه و …