خانه / بخش اخبار / اخبار اجتماعی / مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

مراسم باشکوه شب یلدا با شرکت شخصیت‌های فرهنگی، علمی و سیاسی ترکیه و ایران در دانشکده ادبیات دانشگاه «استانبول» برگزار شد.

yalda 1 300x169 - مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

مراسم « شعرخوانی شب یلدا» با همت وابستگی فرهنگی سرکنسولگری ایران و دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول با حضور اساتیدی از این کشور و ترکیه و علاقمندان به شعر ادب در این دانشگاه برگزار شد.

پروفسور ایلبر اورتایلی، مورخ سرشناس ترکیه با حضور در این مراسم ضمن خوشامدگویی گویی به زبان فارسی، اظهار داشت:

«تمدن ایران و زبان فارسی برای نیاکان ترک‌ها بسیار اهمیت داشت. امیدوارم که این روند بدین شکل ادامه داشته باشد. جهان شرق باید همدیگر را به خوبی بشناسند. ترک‌ها، فارس‌ها و جهانعرب باید بر زبان‌های یکدیگر مسلط و آشنا باشند.

عربی نیز باید به عنوان زبان فلسفه در کنار ترکی و فارسی توسط دانشگاهیان فراگرفته شود. مانند شهریار و احمد هاشم به زبان های منطقه مسلط باشیم. با توجه سهولت اخذ روادید متقابل برای شهروندان ترکیه ایران به دانشجویان پیشنهادمی کنم از این کشور دیدن کنند.

yalda 2 300x199 - مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

پروفسور علی گوزل یوز، رئیس بخش آموزش زبان فارسی دانشکده ادبیات دانشگاه استانبول نیز ضمن تشریح ویژگی های شب یلدا و آداب و سنن این شب برای حضار، چند بیت شعر از غزلیات حافظ را خواند.

yalda 3 300x199 - مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

 

عبدالرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول نیز با ابراز خرسندی از حضور در جمع علاقه مندان شعر و ادب، به خواندن چند بیت از اشعار حافظ و اشعاری در خصوص شب یلدا پرداخت.

yalda 4 300x199 - مراسم باشکوه «شب یلدا» در دانشگاه «استانبول» ترکیه

وی در این برنامه که همچنین اشعاری از شاهنامه فردوسی به همراه نی نوازی هنرمندان ایرانی خوانده شد یلدا را به عنوان شب غلبه نور بر تاریکی و همچنین وفاق و صله رحم توصیف کرد.

همچنین ببینید

lgs 310x165 - تحصیل در ترکیه | "LGS" Liselere Geçiş Sınavı başladı : آزمون ورود به دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه | “LGS” Liselere Geçiş Sınavı başladı : آزمون ورود به دبیرستان های ترکیه

تحصیل در ترکیه | “LGS” Liselere Geçiş Sınavı başladı : آزمون ورود به دبیرستان شروع …