خانه / مطالب آموزشی / دوره های آموزشی آکادمی / دپارتمان کنکور ترکیه و زبان ترکی / کنکور تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری آلس ترکیه

کنکور تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری آلس ترکیه

آزمون آلس چیست؟

 

در ترکیه آلس معادل امتحان کنکور ایران اما نسبتا آسانتر از کنکور است ،شرط ورود به مقاطع بالا ارشد و دکترا تلقی میشود

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای تركیه از طریق كنكور سراسری تخصصی (مانند ایران) انجام نمی‌پذیرد، بلكه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه مدارك و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند.آلس یکی از شروط دانشگاه هاست که البته میتوان به جای آن جی آر ای را ارائه کرد که معادل انگلیسی است، دانشگاههای تركیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی كه در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دكترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را كه می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شركت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند.

 

– زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، تركی یا انگلیسی می‌باشد.

جهت اطلاع از دوره های تخصصی آزمون آلس در محل موسسه در استانبول و مشاوره با در ارتباط باشید.

 

 

– بطور كلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دكترا نیاز به طی مراحل زیر دارند:

۱) شركت در آزمون ALES و اخذ امتیاز آن
۲) قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرك آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرك زبان تركی یا انگلیسی مورد نیاز است)

۳) شركت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه

۴) ارایه مدارك جهت بررسی و معادل سازی

 

 

 

– آزمون ALES، سالانه دوبار توسط مركز گزینش و جابجایی دانشجوی تركیه (ÖSYM) در ماههای May (اواخر اردیبهشت) و December (اوایل آذر) در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون یك امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از آن، ‌سنجش توانایی متقاضیان در زمینه‌های كلامی، رقمی و تفكر منطقی می‌باشد كه بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تكمیلی می تواند تاثیر گذار باشد. بدین ترتیب، سوالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته‌ تحصیلی تخصصی آنها نمی‌باشد. سؤالات به گونه‌ای طراحی می شوند كه فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.

حداقل امتیاز برای آلس ۵۵ الی۶۰ برای رشته های مهندسی و فقط از بخش ریاضی فیزیک وهوش( Sayisal) می باشد.

و برای غیر مهندسی از بخش ریاضی نیز حداقل ۵۵ میباشد. البته شایان ذکر است نمرات بالاتر شانس بیشتر در قبولی دارند.

 

– تمام كسانیكه در سال آخر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و نیز دارندگان مدارك کارشناسی، کارشناسی ارشد و دكترا می‌توانند در آزمون ALES شركت نمایند. آزمون ALES در مراكز دانشگاهی 41 شهر تركیه و قبرس شمالی برگزار می‌گردد. نتایج آزمون ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت.

 

جهت ثبت نام و مشاوره با کارشناسان تحصیلی از طریق پشتیبانی آنلاین و یا صفحه تماس باما در ارتباط باشید.

همچنین ببینید

تاریخ برگزاری آزمون یوس

تاریخ برگزاری آزمون یوس ۲۰۱۹ – yös

زمان برگزاری آزمون یوس ۲۰۱۹ در دانشگاه های ترکیه زمان برگزاری آزمون یوس با توجه …

۲ دیدگاه

  1. سلام. اگر امکان داره راهنماییم کنید لطفا.. ممنون میشم. کارشناسی ارشد زبانشناسی کاربردی از دانشگاه علامه دارم. معدلم بالای ۱۸ هست.. میخوام دکتری زبانشناسی دانشگاه آنکارا اقدام کنم.. سایت دانشگاه آنکارا رو دیدم تاریخ خاصی برای ارائه مدارک نداده بودن.. ضمنا آیا پذیرش دکتری محدودیت سنی داره؟ الان بفرمایید چطوری و از کجا شروع کنم؟ نمره آیلتس و تومر رو چه زمانی باید ارائه بدم؟