خانه / مطالب آموزشی / دوره های آموزشی آکادمی / دپارتمان کنکور ترکیه و زبان ترکی / کنکور تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری آلس ترکیه

کنکور تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس و دکتری آلس ترکیه

آزمون آلس چیست؟

 

در ترکیه آلس معادل امتحان کنکور ایران اما نسبتا آسانتر از کنکور است ،شرط ورود به مقاطع بالا ارشد و دکترا تلقی میشود

گزینش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای ترکیه از طریق کنکور سراسری تخصصی (مانند ایران) انجام نمی‌پذیرد، بلکه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه مدارک و امتیازهای لازم را از داوطلبان درخواست نموده و با برگزاری امتحانات داخلی اقدام به پذیرش دانشجو در این مقاطع می‌نمایند.آلس یکی از شروط دانشگاه هاست که البته میتوان به جای آن جی آر ای را ارائه کرد که معادل انگلیسی است، دانشگاههای ترکیه سالانه دو بار اقدام به اعلام لیست رشته هایی که در آنها پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکترا خواهند داشت و نیز ظرفیت پذیرش دانشجو در آن رشته ها برای هر دو مقطع می‌نمایند. داوطلبان باید رشته‌ای را که می توانند در آن ادامه تحصیل بدهند انتخاب نموده و اقدام به ثبت نام جهت شرکت در امتحانات مربوطه و طی مراحل پذیرش نمایند.

 

– زبان تدریس در دوره های کارشناسی ارشد و دکترا، ترکی یا انگلیسی می‌باشد.

جهت اطلاع از دوره های تخصصی آزمون آلس در محل موسسه در استانبول و مشاوره با در ارتباط باشید.

 

 

– بطور کلی متقاضیان ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکترا نیاز به طی مراحل زیر دارند:

1) شرکت در آزمون ALES و اخذ امتیاز آن
2) قبولی در آزمونهای زبان و اخذ مدرک آن (بسته به زبان تدریس دانشگاه مدرک زبان ترکی یا انگلیسی مورد نیاز است)

3) شرکت در مصاحبه تخصصی توسط هیات علمی گروه مربوطه

4) ارایه مدارک جهت بررسی و معادل سازی

 

 

 

– آزمون ALES، سالانه دوبار توسط مرکز گزینش و جابجایی دانشجوی ترکیه (ÖSYM) در ماههای May (اواخر اردیبهشت) و December (اوایل آذر) در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون یک امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از آن، ‌سنجش توانایی متقاضیان در زمینه‌های کلامی، رقمی و تفکر منطقی می‌باشد که بر میزان موفقیت آنان در طی تحصیلات تکمیلی می تواند تاثیر گذار باشد. بدین ترتیب، سوالات این آزمون در جهت سنجش میزان معلومات افراد در رشته‌ تحصیلی تخصصی آنها نمی‌باشد. سؤالات به گونه‌ای طراحی می شوند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاهی قادر به پاسخ دادن به آنها باشند.

حداقل امتیاز برای آلس 55 الی60 برای رشته های مهندسی و فقط از بخش ریاضی فیزیک وهوش( Sayisal) می باشد.

و برای غیر مهندسی از بخش ریاضی نیز حداقل 55 میباشد. البته شایان ذکر است نمرات بالاتر شانس بیشتر در قبولی دارند.

 

– تمام کسانیکه در سال آخر دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول به تحصیل هستند و نیز دارندگان مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در آزمون ALES شرکت نمایند. آزمون ALES در مراکز دانشگاهی 41 شهر ترکیه و قبرس شمالی برگزار می‌گردد. نتایج آزمون ALES از تاریخ برگزاری آزمون به مدت سه سال اعتبار خواهد داشت.

 

جهت ثبت نام و مشاوره با کارشناسان تحصیلی از طریق پشتیبانی آنلاین و یا صفحه تماس باما در ارتباط باشید.

همچنین ببینید

رنکینگ دانشگاه های ترکیه در سال 2020-2021

رنکینگ دانشگاه های  ترکیه در سال 2020-2021 renking university 2020-2021

۲ نظر

  1. سلام. اگر امکان داره راهنماییم کنید لطفا.. ممنون میشم. کارشناسی ارشد زبانشناسی کاربردی از دانشگاه علامه دارم. معدلم بالای ۱۸ هست.. میخوام دکتری زبانشناسی دانشگاه آنکارا اقدام کنم.. سایت دانشگاه آنکارا رو دیدم تاریخ خاصی برای ارائه مدارک نداده بودن.. ضمنا آیا پذیرش دکتری محدودیت سنی داره؟ الان بفرمایید چطوری و از کجا شروع کنم؟ نمره آیلتس و تومر رو چه زمانی باید ارائه بدم؟